Religionistika je vědní disciplína, která zkoumá jednotlivá náboženství a náboženské doklady. Již od svého vzniku se utvářela jako obor studia, který se zaměřuje jak na dějiny, tak na současnost konkrétních náboženských tradic a tyto tradice nebo náboženské doklady mezi sebou srovnává.
Řekne-li se „náboženství“, vybavíme si především tradiční trojlístek judaismu, křesťanství a islámu. Religionistika se však zajímá o veškerá náboženství a spirituality, evropská i mimoevropská, současná i historická, živá i zaniklá, početná i nepočetná, významná i okrajová. A co víc, může nabývat různých podob a využívat různé metody jejich studia. Religionista může pracovat s archeology i bádat v archivu. Může s pomocí dotazníkových šetření mapovat náboženství celých populací, ale také hloubkově zkoumat přesvědčení, chování a psychologické prožitky konkrétních jedinců. Může studovat dávné náboženské texty i analyzovat obraz náboženství v současné literatuře – a nebo může analyzovat obrazy, předměty, filmy či počítačové hry. Zkrátka a dobře, religionisté mají obrovskou volnost co do tématu i kultury, jíž se chtějí zabývat. Spojuje je to hlavní a zásadní: zájem o náboženství, spiritualitu a obecně lidskou duchovní kulturu a touha věnovat se tomuto svému zájmu poučeně, odborně, akademicky.
Je však také potřeba říci také to, čím religionistika není. Především, religionistika není ani fanynkou, ani odpůrkyní jakýchkoli konkrétních náboženství. Celé její dějiny jsou protkané snahou distancovat se od obhajoby i kritiky náboženství. Nechce rozhodovat, která náboženství jsou lepší a která horší, nechce šířit ani potírat žádné z nich. Jejím cílem je poznat, porozumět a vysvětlit. A je-li to i Vaším cílem, je studium religionistiky přesně to, co hledáte.