Religionistiku lze na HTF UK studovat v bakalářském a navazujícím magisterském studiu, a to v kombinaci s buď husitskou teologií, pravoslavnou teologií nebo judaistikou.
Přijímací zkouška z religionistiky probíhá ve formě ústního pohovoru. Uchazeč předloží seznam přečtené literatury, která ho motivuje k zájmu o religionistiku. Budou mu pak položeny dvě otázky, které se týkají literatury z tohoto seznamu. Za odpověď na každou z obou otázek lze získat maximálně 20 bodů. Celkem lze získat maximálně 40 bodů. Ke studiu bude přijat každý uchazeč, který v přijímací zkoušce získá alespoň 20 bodů.
Průběh přijímací zkoušky: Cílem otázek kladených přijímací komisí je prozkoumat specifický zájem studenta i to, co již z religionistiky zná. Konkrétní podoba otázek tak bude záviset primárně na tom, jak vypadá seznam přečtené literatury, který student předloží. Zde je nicméně několik příkladů otázek, které mohou padnout:
Přemýšleli jste o tom, co odlišuje studium religionistiky od studia teologie?
Jistě jste si všimli, že různé tradice (křesťanství, islám, buddhismus apod.) dávají člověku v tomto světě jiný úkol. Dokázali byste alespoň dva takové úkoly popsat?
O české společnosti se říká, že je ateistická. Myslíte si to také? V čem by mohlo toto tvrzení být opodstatněné a v čem asi moc nesedí?
Viděli jste v poslední době nějaký film, četli knihu nebo hráli počítačovou hru se zřetelnými náboženskými motivy? O jaké motivy se jednalo?
V současnosti se více mluví o náboženství muslimů. Zaujalo vás něco z jejich náboženské praxe? Co vám připadá typické pro islám?
Literatura: uchazeč může předložit jakékoli odborné či popularizační tituly, které odpovídají jeho zájmu. Jako základní literaturu pokrývající úvod do oboru však konkrétně doporučujeme následující tituly:
Waardenburg, Jacques, Bohové zblízka. Systematický úvod do religionistiky, Brno 1997.
Pals, Daniel, Osm teorií náboženství, Praha 2015.
Horyna, Břetislav — Pavlincová Helena, Dějiny religionistiky. Antologie, Olomouc 2001.
Horyna, Břetislav, Úvod do religionistiky, Praha 1994.
Kolektiv, Základy religionistiky, Pardubice 2010.
Uvedené knihy jsou dostupné v několika exemplářích v knihovnách Univerzity Karlovy nebo v městských knihovnách.