Proč právě u nás?

Každá katedra religionistiky u nás i v zahraničí je v nějakém smyslu jedinečná – jak svým obecným zaměřením, tak lidmi, kteří na ní působí. I religionistika na HTF UK má své specifické charakteristiky, které se promítají i do toho, čím se studenti v průběhu studia zabývají.

Za prvé, pěstujeme tu studium živých současných náboženství. A to nejen těch tradičních, jako je zvláště křesťanství, judaismus a islám, ale i těch nových a málo známých, jako nová náboženská hnutí, alternativní spiritualita, západní esoterismus a tak dále.

Za druhé, vzhledem k propojení s teologickými obory a s judaistikou jsme schopni nabídnout mimořádně hloubkové studium křesťanství a judaismu, které doplňuje rozsáhlý výběr kurzů o islámu. Z hlediska studia současných monoteistických náboženství jsme v téhle zemi bez přehánění ideální místo, kam se vypravit.

A s tím souvisí i propojení s teologií: jsme totiž jediným místem v republice, kde lze studovat religionistiku a teologii zároveň. Nejen pro studium křesťanství, ale i současných náboženství obecně jsou teologické základy velmi důležité, protože většina duchovních tradic Západu na křesťanskou teologii tak či onak reaguje nebo se proti ní vymezuje. A čím vehementněji současná religionistika teologii odmítá, tím spíše by měl religionista získat aspoň povšechný přehled o tom, čím teologie doopravdy je a jak se od religionistiky reálně liší.

Naše katedra je také jedinou v této zemi, na níž se do poměrně velké hloubky vyučuje západní esoterismus. Zajímá-li Vás evropská magie, tajné společnosti, český esoterismus, souvislost esoterismu a alternativní spirituality či jiná podobná témata, jste u nás na správné adrese.

S tím souvisí i veliká pozornost, kterou věnujeme postmoderním, zcela novým formám náboženství. Zajímáte-li se o nová náboženská hnutí nebo o kořeny a podoby současné alternativní spirituality, neošamanismu nebo novopohanství, jsme pro vás ti praví. Výuka těchto témat je pak velmi interaktivní a zahrnuje i výpravy do terénu a zúčastněná pozorování, studium médií a populární kultury Západu i analýzy krásné literatury, filmů a počítačových her. Tradičně se na naší katedře věnujeme i teoretickým problémům, které s tím souvisejí, zvláště milenialismu (očekávání konce nebo transformace světa) a konspiracismu (teorii konspiračních teorií).

Vzhledem k propojení s teologií a judaistikou pak naše katedra poskytuje i rozsáhlé vzdělání v oblasti starých náboženství Blízkého východu a severní Afriky. Týká se to zvláště náboženství Mezopotámie a Egypta, Mandejců a Kanaánu. Katedra umožňuje i hloubkové zaměření na studium raného křesťanství, které propojuje religionistiku s teologií a filosofií.

Při katedře vychází hned několik časopisů – populárně-vědecký časopis Dingir o současné náboženské scéně, portál Náboženský infoservis a odborný anglickojazyčný časopis Central European Journal of Contemporary Religion. Přestože do časopisů přispívají religionisté z celé republiky, není neobvyklé, že i studenti HTF UK zpracují své zdařilé seminární, bakalářské nebo diplomové práce pro publikaci na jedné z těchto platforem. Mohou si tak vyzkoušet pravidla akademické publikační činnosti už při studiu.