Studium na fakultě

Struktura studia

Jak bakalářské, tak magisterské studium se svou strukturou nijak neliší od běžného vysokoškolského studia: pokud jste již s formou studia na VŠ obeznámeni, můžete klidně tento oddíl přeskočit.

Balalářské studium je tříleté a je ukončené bakalářskými zkouškami a obhajobou bakalářské práce (o rozsahu zhruba 40 stran). Na něj pak navazuje dvouleté studium magisterské, které končí státními závěrečnými zkouškami a obhajobou diplomové práce (o přibližném rozsahu 80 stran). Závěrečné zkoušky testují vaše znalosti, bakalářská a diplomová práce pak slouží jako nástroj pro specializaci a zároveň testovací materiál, zda jste schopni napsat odborný, potenciálně publikovatelný text. Studium je koncipováno tak, aby vás na obojí dostatečně připravilo a pomohlo vám v jeho průběhu dozrát do mladého, nezávisle uvažujícího badatele schopného samostatné práce.

Struktura studia odpovídá základním tématům, na něž se katedra specializuje (blíže viz “Proč právě u nás”) - alternativní náboženské směry a nová náboženská hnutí, křesťanství, judaismus a islám. V každém z daných témat studenti absolvují uvedení do předmětu a následně hlavní přednášku - poté volí z nabídky povinně volitelných kurzů. Pro lepší představu si to ilustrujme na případu studia islámu: nejprve absolvujete “Úvod do islámu”, poté jeden z hlavních kurzů (např. “Islám a křesťanství”) a následně si vyberete z povinně volitelných kurzů (např. “Islámská mystika” nebo “Islámská filosofie”). Pokud Vás dané téma opravdu zajímá, máte možnost vybrat si k němu pramenný jazyk z nabídky fakulty - ve výsledku tak budete nejen teoreticky obeznámeni s daným náboženstvím, ale budete schopni číst jeho primární texty, dokonce i takové, které nejsou psány v latince. Zůstaneme-li u islámského příkladu, nabízelo by se studium arabštiny. Celé studium pak doprovází řada kurzů zaměřených na teorii a metodologii oboru, které jsou strukturovány stejným způsobem (“Úvod do religionistiky”, seminář k Úvodu a výběrové kurzy dle Vašeho gusta).

Zatímco bakalářské studium je laděné obecněji, v magisterském stupni si student může volit specializaci, a to buď na tradiční náboženství (v jejímž rámci se zaměřuje na křesťanství, judaismus a islám), nebo na alternativní náboženství (zejména nová náboženská hnutí, alternativní spiritualita, náboženství v popkultuře a v médiích a západní esoterismus). Výběru zaměření je pak následně přizpůsobena i státní závěrečná zkouška – student dostává otázky, které se týkají jeho zvolené specializace.

Sdružené studijní programy

V současné době je u nás možné studovat religionistiku společně s dalšími studijními programy. Těmi jsou a) teologie, b) judaistika. Pojďme si oba dva stručně představit:

Studium teologie na naší fakultě není nijak konfesně vázáno - to znamená, že nepotřebujete být členy nějaké církve nebo vůbec křesťany. Teologie na fakultě se detailně zaměřuje na křesťanskou náboženskou tradici a zkoumá její počátky, vývoj a současnost perspektivou tradičních teologických oborů. Předmětem jejího zájmu je např. studium Nového zákona, šíření křesťanství v Evropě, vznik mnišských řádů, teologické spory křesťanství a jeho štěpení do různých proudů, křesťanství ve středověku, postavení církví v dnešní společnosti a mnoho dalších témat. V rámci studia teologie si osvojíte metody studia, které používá jak religionista, tak teolog. Nejvýznamnější z nich je historicko kritická práce s texty.

Studium judaistiky zkoumá židovské tradice z historické i jazykové perspektivy. Kurzy judaistiky se zaměřují zejména na židovskou mystiku a filosofii, rabínskou literaturu, židovské tradice a zvyky, dějiny židovského národa i antisemitismu. V rámci judaistiky se vyučují i primární jazyky, mezi něž patří biblická, středověká i moderní hebrejština (ivrit) a také biblická a talmudická aramejština.

Zahraniční spolupráce a studium v zahraničí

Studium na některé ze zahraničních univerzit je dnes již běžnou součástí bakalářského a magisterského studia - a naše fakulta je samozřejmě umožňuje také. V rámci řady fakultních nebo katederních dohod o spolupráci můžete studovat jeden nebo dva semestry religionistiku na některém z prestižních evropských pracovišť. Dosažené výsledky se Vám započítají do plnění studijních povinností, takže není třeba kvůli zahraničnímu pobytu studium prodlužovat. Studium v zahraničí ale není podmínkou absolvování studia, takže pokud neradi cestujete, nemusíte se obávat, že k tomu budete nuceni. Mezinárodní přesah fakulty zajišťují i zahraniční kolegové, kteří k nám přijíždějí, aby tu přednášeli či vedli semináře.